29. září 2018

Potřebné vybavení

Skautský kroj

Skautský kroj je slavností a ceremoniální oděv pro skauty. Nosí se při důležitých momentech, např. při velkých nástupech na vytažení a stažení vlajky na táboře, při slavnostních ohních, speciálních výpravách (vánoční) nebo při skládání skautského slibu. Je proto důležité udržovat kroj v pořádku, aby měl všechny potřebné součásti a nenarušoval důstojnost okamžiku. Kroj se skládá z košile, šátku, kalhot a případně pokrývky hlavy.

Jako krojovou košili lze použít jakoukoliv krojovou košili z historie českého skautingu (kroj se vyvíjel a pokud doma máte staré kroje, lze je znovu použít). Nejnovější lze nakoupit ve skautském obchodě Junshop, stejně jako veškeré doplňky na ní. Několik kusů máme z druhé ruky v klubovně, stojí za to si je vyzkoušet, protože nová košile není levná záležitost. Na košili patří tyto doplňky:

 • Nášivka WOSM (světová skautská organizace jíž jsme členem), na pravý rukáv 1 cm pod ramenní šev)
 • Nášivka domovenka Praha, na levý rukáv přímo do ramenního švu (na schématickém obrázku Choceň a odsazení od ramene je tam špatně)
 • Nášivka číslo oddílu 28, 1 cm pod Prahu
 • Nášivka domovenka Czech Republic, těsně nad levou kapsu
 • Šňůrka s píšťalkou. Vede od levého ramene do levé kapsy. Žlutá pro skauty mladší 11 let, zelená pro skauty mladší 15 let, červená pro starší a bílá pro činovníky (vedoucí apod).

Všechny doplňky až na píšťalku, která je nejméně nutná, je možné koupit v klubovně.

Krojový šátek je trojcípý šátek, který se uvazuje kolem krku pomocí tzv. Uzlu dobrého skutku nebo pomocí turbánku. Pro skauty mladší 11 let je šátek žlutý a pro skauty starší 11 let je šátek hnědý. Jako turbánek se obvykle používá turban z kůže. Lze ale použít cokoliv pro stažení cípů šátku k sobě, pokud to samozřejmě nenaruší důstojnost kroje. Šátek i turbánek je možné zakoupit v Junshopu či v klubově.

Krojové kalhoty nemají speciální model. Je však zapotřebí se řídit nějakými pravidly, aby výsledný kroj nepozbyl důstojnosti. Kalhoty mohou být krátké i dlouhé, jednobarevné, případně s jednoduchým, maximálně dvoubarevným, vzorem. Určitě ne tepláky, šusťáky nebo leginy. Doporučují se džíny, plátěné kalhoty nebo manžestrové kalhoty. Barva by se neměla tlouct s krojem. Špatně se neudělá s hnědou, černou, šedivou či modrou. Pokud se jede na nějakou akci, kde je vyžadován kroj, tak je nutné, aby krojové kalhoty byly pouze ke kroji a nepoužívali se na nic jiného. Je potřeba takto předcházet zabahněným kolenům apod. Podobně jako o kalhotách je potřeba přemýšlet i o botách. Při volbě obuvy je vhodné se vyvarovat zářivým barvám, které by se tloukly s kalhotami a košilý. Jinak je jedno, které boty se ke kroji nosí, možnou variantou je i být naboso. Jedinou výjímkou jsou holiny, které ke kroji rozhodně nepatří.

Jako pokrývku hlavy lze použít jakoukoliv pokrývku, která má na sobě skautskou lilii. Jsou speciální krojové čepice či klobouky, je ale možné si koupit malý odznáček a ten na pokrývku hlavy připnout. Mezi skauty jsou oblíbené kšiltovky, klobouky a barety. Je nutné opět myslet na barvu čepice.

 

Věci na základní oddílovou činnost

Na všechny acke oddílu je potřeba, aby si členové nosili těchto pět věcí. Ne vždy je použijí, ale při přípravě programu s nimi počítáme, a pokud je nemají, tak to program narušuje.

 1. Zápisník – sešit, ideálně se zpevněnými deskami. Členové by si do něj měli zapisovat např. různé návody, šifry, ale také informace na akce apod.
 2. Psací potřeby.
 3. Uzlovačku – provaz, dlouhý max 2 m, aby se s ním dobře pracovalo. Dá se použít na různé věci, např. svázní otepy dřeva nebo na procvičováná uzlování.
 4. Skautskou stezku či nováčka – tyto věci dostávají od oddílu, jsou to vzdělávací pomůcky.
 5. KPZ (krabička poslední záchrany) – obsah popsán níž

KPZ

KPZ je malá krabička, odolná proti vodě, ve které jsou základní potřeby pro přežití. Dá se do ní dát cokoliv, je však nutné pamatovat na to, že by měla být skladná, aby se mohla snadno brát všude, kam jdeme. Zde je seznam základních věcí, které očekáváme, že členové budou mít:

 • sirky a škrtáko
 • kousek březové kůry
 • papír a tužka
 • jehla, nit a několik knoflíků
 • polštářkové náplasti
 • gumičky
 • nějaké drobné (cca 50 kč)
 • poštovní známka (typ A)
 • lístek s tísňovými telefonními čísly (bývá přilepený na vnitřku víčka)
 • kus křídy
 • svíčka
 • provázek
 • žiletka

Nůž

Nůž bude potřeba na prakticky všechny akce, kromě většiny schůzek. Používá se na přípravu jídla (krájení chleba či zeleniny, mazání) i na vyřezávání apod. Je proto potřeba zvolit správý typ nože a správně se o něj starat. Nůž musí být zavírací, musí mít pojistku proti zavření a nesmí být tzv. vystřelovací. Doporučujeme nůž, který má delší ostří a není příliš tenký (jako např. Opinel). Dále doporučujeme nerezovou ocel, kvůli snadnější údržbě. Uhlíková ocel je sice kvalitnější, ale kvůli reznutí vyžaduje složitější údržbu. Nůž je potřeba udržovat ostrý. Tupým nožem se člověk snadněji řízne a zranění se hojí hůře, než ostrým. Také je potřeba udržovat čepel i rukojeť čistou a otvírací mechanismus promazaný.

Spacák

Spacák se použije každé vícedenní akci. Nový spacák může být velká investice, dlouhodobě se ale vyplatí. Pokud se o spacák stará dobře, může vydržet třeba deset let. Spacáky se dělí podle materiálu (duté vlákno, peří) a podle tepelného komfortu (letní, třísezónní, zimní). Vzhledem k tomu, že naše akce nebudou obsahovat přespávání v zimě na sněhu, je zbytečné kupovat zimní spacáky s tepelným komfortem do -10°C. Letní spacáky mají komfort nedostatečný (třeba od 15°C, což třeba na táboře je málo), jsou ale podstatně menší a skladnější. Doporučujeme kompromis v podobě třísezonního spacáku, s komfortem okolo 5°C.

Co se týče materiálu tak platí pravidlo, že peří je větší, těžší, dražší, ale vydrží déle a pomaleji ztrácí tepelnou izolaci. Další výhodou péřového spacáku je možnost vyprání a vysušení. Namočením dutého vlákna se tepelná izolace nevratně ztratí, zatímco pokud se peří dobře vysuší, tepelnou izolaci prakticky neztratí.

Celkově doporučujeme tedy třísezónní péřový spacák.

Správné pečování o spacák se skládá z několika jednoduchých zásad:

 • skladovat spacák rozložený, tím se spacák neslehne a lépe drží izolaci
 • při skládání používat tzv. pěchovací metodu a nestáčet (zejména u dutého vlákna, kde se takto urychluje lámání vláken)
 • po použití vyvětrat

Karimatka

Karimatka se používá na spaní. Má 2 základní funkce:

 • izolace – od vlhkosti a chladu ze země
 • pohodlí

Je možné si pořídit 3 typy:

 • Alumatka – nejskladnější. Pohodlí prakticky nezvýší, izoluje dobře
 • Pěnová karimatka – nejméně skladná. Izoluje dobře, středně pohodlná.
 • Nafukovací karimatka – nejskladnější, nejdražší, nejlépe izoluje, nejchatrnější – je nutné ji chránit před prodřením, např. nějakou z výše popsaných nebo celtou (viz níže)

Ochrana proti dešti

Občas budeme spát pod širákem a je potřeba pamatovat na ochranu proti dešti. Je možné si pořídit celtu – voděodolná plachta, nebo použít novodou variantu v podobě plastové plachty – máme poměrně dobré zkušenosti s autoplachtami. Celta je dražší a dlouhodobější investice (třeba až 10 let) a je potřeba se o ní dobře starat – obnovovat impregnaci, vysoušet. Autoplachta je lehčí, levnější, ale při pravidelném užívání vydrží maximálně 2-3 roky. Nevadí ji dlouhodobá vlhkost a snadno se vyčistí.