Pro členy

Potřebné vybavení

Na schůzky

Na schůzky je potřeba 5 věcí:

1. Zápisník
  2. Psací potřeby
  3. Uzlovačka
  4. KPZ (krabička poslední záchrany)
  5. Skautská stezka nebo nováčkovská zkouška

Protože často trávíme schůzky venku, je důležité mít i vhodné oblečení a obuv.

Na výpravy

Totéž co na schůzky. Navíc pak i svačinu na celou akci, ledaže se výslovně řekne, že se bude vařit dohromady. Na vícedenní výpravy je potřeba si vzít oblečení na převlečení, spacák, karimatku, osobní hygienu, ešus/jídelní misku, příbor a to vše zabalit do jednoho batohu.

Na tábor

Podrobný soupis věcí dodáváme s přihláškou. Jedná se ale o podobné věci, jako na vícedenní výpravy, s tím rozdílem, že je potřeba jich zabalit více.

Skautský kroj

Skauti nosí své kroje. Je to důležitá součást skautského vybavení. Kroj se skládá z krojové košile, šátku, kalhot a obuvi. Košili a všechny náležitosti k ní je možné koupit ve skautském obchodě JUNShopu. Na košili je potřeba našít nášivky. V oddíle tak i v JUNShopu rádi poradí, co kam patří. Šátek je také speciální skautský – používáme tyrkysový s červeným lemem. Kalhoty a obuv nejsou přesně určené, ale je nutné ke kroji nosit slušné kalhoty (například ne tepláky, šusťáky nebo bermudy, ale džíny, manžestráky atp ano) vhodné barvy (třeba červená se úplně nehodí).

Jak vybrat…

Spacák

Prodávají se tři základní typy:

1. letní – lehký a ne příliš hřejivý spacák. Podle svého jména je vhodný téměr pouze na léto, nebo pro přespání ve vytápěné místnosti.
  2. zímní – težký, velký spacák, který zajistí tepelný komfort i v teplotách pod nulou. Dá se v něm pohodlně přespat venku po širákem i v zimě. Pro letní měsíce je ale příliš teplý.
  3. třísezónní – něco mezi letním a zimním spacákem. Pro obecnou skautskou činnost je asi nejvhodnější.

Kromě typu jsou také dva základní materiály, ze kterých se spacáky vyrábějí:

1. duté vlákno – zpravidla lehčí, menší, levnější, ale s nižší tepelnou izolací a rychlejším opotřebením. Také je prakticky nemožné tyto spacáky prát. S každým namočením a vyschnutím ztrácí tepelné vlastnosti.
  2. peří – těžší, větší a dražší, ale vydrží mnohem déle a praním se tepelné vlastnosti neztrácejí rychle.

Obecně péřový spacák může být dobrá, ale drahá investice, protože při správném zacházení je možné jej využívat mnoho let téměř bez ztráty tepelných vlastností. Duté vlákno se snadněji opotřebuje a vydrží tak pouze několik let. Bývá ale levnější a lehčí.